Красивий зелений газон - це гордість будь-якого господаря ділянки, але навіть найдоглянутіша галявина з часом може втратити свій первозданний вигляд та потребувати відновлення.
Оцінка стану
Перше, що потрібно зробити - це оглянути ділянку і зрозуміти, з якою проблемою ви зіткнулися. Це може бути пошкодження трави, або пожовтіння, зазвичай через неправильний догляд, посуху, надлишок добрив, застосування гербіцидів, або ж механічний вплив, як, наприклад, витоптування.
Посів чи дернування?
Щоб вирішити, який тип відновлення потрібен, чи потрібне нове насіння або дерен, треба оцінити масштаб пошкодження газону. Якщо відмерло менше 40 відсотків газону, підсівання буде достатньо.
Очищення пошкоджених ділянок
Почніть процедуру відновлення з видалення бур’янів, особливо багаторічних, уручну або за допомогою гербіциду. Якщо на газоні є ділянки з мертвою або пожовклою травою, їх потрібно очистити. Використовуйте граблі, щоб прибрати всі сухі та відмерлі стебла, а також бур'яни, які можуть заважати росту нової трави. Це не тільки поліпшить зовнішній вигляд, а й дасть змогу корінню нової трави легше проникати в ґрунт.
Підготовка ґрунту
Підготовку ґрунту можна зробити двома способами: аерація. Якщо ґрунт ущільнився, проведіть аерацію за допомогою вил або спеціальних аераторів, щоб поліпшити доступ кисню до коріння. Розпушування ґрунту дасть змогу волозі та поживним речовинам краще проникати в глибину і підтримувати трав'яний покрив у здоровому стані. Якщо ви виберете цей спосіб, треба буде пройти весь газон 3-5 разів. Вертикальна косарка. Обробіть увесь газон, налаштувавши зубці так, щоб вони прорізали поверхню ґрунту на глибину близько 0,5-1,5 см, а потім згребіть великі скупчення відходів із ділянки. Однак найкращого результату можна досягнути шляхом застосування обох технік: спочатку аерування, а потім вертикального скошування. Це значно поліпшить надходження води до насіння та паростків.
Полив газону
Важливо правильно зрошувати газон. У спекотну погоду зволожувати газон слід щодня двічі на день - зранку та ввечері, для того, щоб не відбулось вигорання, тобто пожовтіння газону.
Пожовтіння
З проблемою пожовтіння газону стикаються багато людей. Він може почати всихати весною та влітку. На покритті газону з’являються жовті плями або ж вся ділянка стає жовтою. Причин у цього процесу може бути багато, але основні - це недостатній полив, недостатня кількість добрива та неправильна стрижка газону. То ж цю проблему можна вирішити саме підживленням за допомогою добрива. Зазвичай при закладці газону ґрунт заправляють добривами одноразово, забуваючи про те, що це треба робити постійно. Адже газон - не дика галявина, де органіка природним чином повертається в ґрунт і збагачує її гумусом. Внесення добрив для газону - завдання нескладне, якщо налагоджений регулярний полив. Існує маса спеціальних мінеральних комплексів, які можна вносити з поливною водою.
Засів та підживлення
Для прискорення росту нової трави важливо провести підживлення. Використовуйте спеціальні газонні добрива, які стимулюють кореневу систему і допомагають відновити газон після гербіцидів або інших негативних впливів. Удобрення сприятиме вкоріненню та росту нового насіння й паростків; це треба робити просто перед сіянням. Для засіву варто вибрати якісне насіння газону, яке найкраще підходить для кліматичних умов вашого регіону. Особливо важливо підібрати стійкі до пошкоджень і хвороб сорти. Засійте лисини і пожовклі ділянки новим насінням, рівномірно розподіляючи його по поверхні. Потім злегка прикатайте ґрунт, щоб забезпечити хороший контакт насіння з ґрунтом. Можна розсіяти насіння вручну, але якщо ви хочете мати впевненість, що воно розсіялося рівномірно, краще скористатися сіялкою. Деякі сіялки можна під’єднати до розпушувача ґрунту. У більшості випадків кращим вибором є розкидач-сіялка.
Догляд та підтримка відновлення
Після того як газон відновлений, важливо правильно доглядати за ним, щоб уникнути повторних пошкоджень. Регулярно проводьте полив, особливо в спекотну погоду, і стежте за станом ґрунту. Щоб трава була густою і зеленою, можна проводити легке розпушування ґрунту і підживлення кілька разів за сезон. Якщо ви живете в регіоні з холодною зимою, важливо подбати про те, щоб трава змогла пережити морози. Проведіть профілактичну обробку від хвороб газону і шкідників, і не забудьте про прополку, щоб бур'яни не заважали газону.
Корисна порада
«Ремонт газону» потрібно робити негайно, щойно виявили перші видимі ознаки недоліків. Якщо з якихось причин у вас немає можливості зайнятися порятунком газону негайно, просто розсипте на «лисі» ділянки насіння трави. Вони не дадуть бур'янам швидко поширюватися і заповнять спорожнілі ділянки молодою травичкою.